Warsztaty, laboratoria i pokazy na Najedzeni Fest! Slow Food

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach, które będą miały miejsce w krakowskim Hotelu Forum podczas 4. edycji Festiwalu Kulinarnego Najedzeni Fest! w niedzielę 6 kwietnia

Sala 1   

11.00 – 12.00, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, prowadzący: dr inż. Stanisław Flaga
Warsztaty rodzinne: poznajemy życie pszczół
Dlaczego pszczoły potrzebują hoteli? Od czego zależy smaku miodu? I co by było gdyby pszczoła zimą wyleciała z ula? Degustacja miodów małopolskich. Warsztaty dla rodzin z dziećmi poprowadzi dr inż. Stanisław Flaga  ̶  niekwestionowany autorytet w dziedzinie pszczelarstwa i ekspert Greenpeace. Warsztaty organizuje Fundacja Partnerstwo dla Środowiska w ramach projektu Produkt Lokalny Małopolska.      
Bilety: 10 PLN/os., rodzinny 25 PLN.
Zapisy: warsztaty@fpds.pl

12.15 – 13.00, Laboratorium Slow Food, prowadzący: Andrzej Piskorek (Piekarnia Piskorek) oraz Piotr Chruścicki (domowy piekarz)   
Mąka, zakwas, chleb , kwas chlebowy i zakwas na żurek   
Mąka, zakwas, chleb , kwas chlebowy i zakwas na żurek – podczas tego laboratorium uczestnicy dowiedzą się, co to jest mąka razowa, pytlowa, tortowa, etc. Poznają oznaczenia związane ze sposobem zmielenia mąki. Uczestnicy skosztują różnych chlebów, dowiedzą się, jak domowym sposobem pielęgnować własny zakwas i jak upiec pyszny chleb w zwyczajnym piekarniku. Dodatkowo przedstawimy, jak domowym sposobem zrobić kwas chlebowy i czym powinien się charakteryzować zakwas na żurek lub barszcz biały. Każdy uczestnik w prezencie otrzyma oryginalny żytni zakwas piekarniczy.
Bilety: 15 PLN/os.
Zapisy: warsztatyNF@gmail.com, w temacie proszę napisać: CHLEB.


13.15 – 14.00, Coffee Proficiency, prowadzi: Ika Graboń
Kawowe warsztaty sensoryczne dla miłośników smaku i zapachu
Warsztaty sensoryczne to połączenie edukacyjnego cuppingu (metody degustowania kawy przez profesjonalnych testerów) z „domowym” treningiem węchu i smaku. W czasie szkolenia poćwiczymy nosy w ślepych próbach, poznamy techniki i narzędzia, jakimi posługują się testerzy i poznamy podstawy metodologii oceny sensorycznej kawy. W programie m.in.: ćwiczenia z „Le Nez Du Café” i naturalnymi produktami, edukacyjny cupping kaw z segmentu specialty.
Bilety: 15 PLN/os.
Zapisy: Ika Graboń, tel. 604 576 339


14.15 – 15.00 Przysmaki z Wodnych Ogrodów     
Pierożki razowe z wędzoną rybą i warzywami
Bilety: 25 PLN/os.
Zapisy: jola@wodneogrody.pl , tel. 792 609 660
Numer konta: 84 1050 1445 1000 0091 3758 0602 Jolanta Bonczak Nogas


15.15 – 16.15, prowadzi Marcin Koch, absolwent prestiżowej Le Cordon Bleu Paris, gdzie jako jedyny Polak otrzymał najwyższe wyróżnienie przyznawane przez akademię kulinarną
Kochane warzywa, seler to nie feler
W menu: velouté z selera i selerowy crème brûlée. Na warsztatach zobaczycie, że seler to coś więcej niż dodatek do surówek czy wywarów. Poznamy jego moc w daniach, które zachwycają smakiem. Wspólnie przygotujemy pyszne selerowe velouté, czyli zupę krem z selerowymi kulkami i kozim serem. Do tego wytrawny crème brûlée z selera i oscypka, przykryty chrupiącą, karmelową skorupką.
Bilety: 30 PLN/os.
Zapisy: warsztatyNF@gmail.com, w temacie proszę napisać: KOCH


16.30 – 17.30 Laboratorium Slow Food, prowadzący: Bartek Jaros (miodosytnik i pszczelarz – Pasieka Jaros), Zdzisław Bartelak (Consonni)           
Miody naturalne i miody pitne
W trakcie warsztatów spróbujemy przynajmniej pięciu rodzajów miodów naturalnych i trzech rodzajów miodów pitnych. Prowadzący wyjaśnią sztukę rozróżniania miodów, opiszą ich specyfikę zdrowotną. Sprawdzimy też, jak tego samego rodzaju miód (np. miód lipowy lub spadziowy) może różnić się smakiem. W drugiej części warsztatów zapoznamy się z typologią trójniaków, dwójniaków i półtoraków. Spróbujemy miodu pitnego w wersji musującej. Degustacji towarzyszyć będą odpowiednio dobrane słodycze i ciasta, wytwarzane przez firmę Consonni.    
Bilety: 15 PLN/os.
Zapisy: warsztatyNF@gmail.com, w temacie proszę napisać: MIÓD


17.30 – 18.15 Laboratorium Slow Food, prowadzący Zdzisław Bartelak (właściciel firmy Consonni) oraz Jola Paciepnik (Consonni – kierownik produkcji)   
Baby i mazurki wielkanocne
Podczas warsztatów spróbujemy różnych wersji ciast drożdżowych i bab wielkanocnych, omówimy rodzaje drożdży (klasyczna drożdżówka, panettone, baba wielkanocna), sposób wyrabiania ciasta, jego dojrzewanie i wypiekanie. Poza degustacją prowadzący zademonstrują praktyczne sposoby przygotowania wspaniałego ciasta drożdżowego. W drugiej części zapoznamy się z techniką przygotowania mazurków i ich dekoracji. Pokażemy też sposób przygotowania oryginalnego kajmaku w miedzianym kociołku.
Bilety: 15 PLN/os.
Zapisy: warsztatyNF@gmail.com, w temacie proszę napisać: MAZUREK


Sala 2   
                       
12.00 – 13.20, Pascal Chevriaux
Makaroniki bez tajemnic   
Pascal zdradzi wszystkie tajniki swoich słynnych makaroników z kremem karmelowym i solą morską.
Bilety: 40 PLN/os.
Zapisy: ania.strugalska@gmail.com, tel. 737 777 734   
   
13.40 – 15.00, Pascal Chevriaux
Makaroniki bez tajemnic   
Pascal zdradzi wszystkie tajniki swoich słynnych makaroników z kremem karmelowym i solą morską.
Bilety: 40 PLN/os.
Zapisy: ania.strugalska@gmail.com, tel. 737 777 734
       
Pascal Chevriaux urodził się i wychował w Paryżu.
W ramach pracy zawodowej spędził piętnaście lat w Stanach Zjednoczonych. Pracował tam między innymi jako pastry chef (cukiernik) w znanych restauracjach, m.in:  Ma Maison czy Bistango w Los Angeles, jak również w La Grenouille w Nowym Jorku.
Następnie Pascal otworzył własną firmę cukierniczą, która wytwarzała i dostarczała świeże francuskie desery i ciastka dla różnych restauracji oraz klientów prywatnych w Los Angeles.
Po powrocie do Francji zajmował się także doradztwem dla gastronomii, w tym dla znanej paryskiej cukierni prowadzonej przez Gerarda Mulot.

15.20 – 16.45, Bartek Płócienniak, Twój Kucharz   
Curry to nie czary
Tworzenie mieszanki przypraw do curry od podstaw, podstawy robienia hinduskiego sosu curry czerwonego i białego, w wersji wegetariańskiej i z kurczakiem. Na deser suflet czekoladowy z serem gorgonzola.
Bilety: 40 PLN/os.
Zapisy: ania.strugalska@gmail.com, tel. 737 777 734   
  
17.00 – 18.20, Bartek Płócienniak, Twój Kucharz
Curry to nie czary
Tworzenie mieszanki przypraw do curry od podstaw, podstawy robienia hinduskiego sosu curry czerwonego i białego, w wersji wegetariańskiej i z kurczakiem. Na deser suflet czekoladowy z serem gorgonzola.    
Bilety: 40 PLN/os.
Zapisy: ania.strugalska@gmail.com, tel. 737 777 734
   
Bartek Płócienniak to pomysłodawca i założyciel projektu „Twój kucharz”.
Tajniki sztuki kulinarnej zgłębiał w Londynie, gdzie przez pięć lat pod okiem mistrzów gotował dla jednych z najznakomitszych restauracji na Chelsea. Spotkać go można było m.in. w Blue Bird, French PigsEarczyCat&Mutton. Uczestniczył też w akcjach awangardy kuchni londyńskiej (lotne restauracje), dzięki którym gotował w najdziwniejszych zakątkach tego miasta.
Po powrocie do kraju, gotował dla takich restauracji jak Wentzl czy Skandale Royale. Jego nietuzinkowych potraw można też było zasmakować w krakowskiej restauracji Mezze, gdzie prezentował kuchnie hiszpańsko-marokańską. Ostatnim autorskim projektem było stworzenie kuchni w sezonowej, podzielonej na cotygodniowe nowe menu w winiarni Konfederacka 4 w Krakowie.
Interesuje się dietetyką i współczesnymi trendami kulinarnymi. Za najciekawsze kuchnie uważa francuską, śródziemnomorską, dalekowschodnią. Ale to autorska kuchnia fusion, w której wyraźnie widać wpływy wielokulturowości Londynu wydaje się być jego prawdziwą specjalnością.
Obecnie tworzy projekt krakowskiego autonomicznego studia kulinarnego, które będzie skupiało wokół siebie wszystkie możliwe działania warsztatowe

Pokazy na scenie
                       
12.00 – 13.00
Adam Chrząstowski   
Potrawka z perliczki z suską sechlońską i selerem pod wytrawnym zabaione.                   
13.15 – 14.15
Marcin Koch   
Burak haute couture – carpaccio burak / mus z bryndzy / malinowe coulis / galaretka z cytryny / liście czerwonej cykorii / rzeżucha / mak / liście bazylii / pianka buraczana – sos do macerowania buraka na bazie słodkiego winegret.
14.30 – 15.30                   
Marcin Wójciak Makiato   
Każdy może mieć dobrą kawę w domu. Nie jest to ani trudne, ani drogie. Marcin Makiato Wójciak, Mistrz Polski Brewers 2012 i Wicemistrz Świata Coffee in Good Spirits 2013, zdradzi kilka sekretów jak sprawić by Twoja domowa kawa była wyśmienita. I Ty możesz zostać baristą w swoim domu!   
15.30 - 15.45
Jacek Szklarek Slow Food Polska i Wawrzek Maziejuk Figa   
Slow Food, na ratunek tradycji.
15.45
Wawrzek Maziejuk
Serowar opowie o kozach i serach: Wołoskie dziedzictwo w Beskidzie Niskim, czy kozy w rogach mają mleko.
16.15 - 17.00
Pascal Chevriaux 
Cukiernik przygotuje francuski klasyczny deser, czyli chrupiące poduszeczki z francuskiego ciasta ze smażonymi jabłkami oraz jedwabistym karmelem z solonym masłem.
17.00 – 18.00
Kazimierz Koterba, z zawodu architekt urbanista, z zamiłowania pszczelarz, mistrz pszczelarstwa. Prowadzi gospodarstwo pszczele od 20 lat. Pierwsza pasieka rodzinna  położona była u stóp Pienin w Krościenku nad Dunajcem. Jak oswoić pszczoły. Jak pobrać miód, co miód i żądło leczy i co to jest rójka.