Najedzeni Fest! Movie przy jedzeniu - 21 czerwca

Nie możecie zasnąć z emocji, a może z głodu, przed NF!? To do kina! Pardą, tym razem DO KUCHNI i to JAKIEJ! Najedzeni Fest! Movie przy jedzeniu, to nocny maraton dokumentów kulinarnych, który poprzedza każdą edycję festiwalu kulinarnego Najedzeni Fest!

21 czerwca o g. 21, w niezwykłych dekoracjach, w tajemniczym miejscu, czyli w DAWNYCH KUCHNIACH Hotelu Forum, obejrzycie trzy niezwykłe filmy: "Wtajemniczeni", reż. Maciej Kowalczuk, Polska, " Make hummus not war", reż. Trevor Graham, Australia, "Smakować Północ" (Looking North for a gastronomic revolution), reż. Pierre Deschamps, Dania. Po projekcji filmu „Wtajemniczeni” będzie można porozmawiać z reżyserem i dowiedzieć się więcej o bohaterach filmu

Na NF! nie może zabraknąć jedzenia i picia! Podczas całej nocy, będziecie mogli jeść i pić! Fajne kino, co?

Bilety można kupić w barze klubu Forum Przestrzenie, bilet na całą noc kosztuje 25 pln w przedsprzedaży, 30 pln w dniu projekcji. Możecie też kupić bilet przelewając pieniądze na nasze konto (35 1140 2017 0000 4002 1306 0586 tytułem: "Imię Nazwisko Kino", np. "Rene Redzepi Kino") i wysyłając nam maila z potwierdzeniem na: warsztatyNF@gmail.com, w temacie proszę napisać: KINO.

"Wtajemniczeni", reż. Maciej Kowalczuk, Polska, ‘45

O swoim niezwykłym kulinarnym doświadczeniu opowiadają Rene Redzepi, Albert Adria, Wojciech Amaro i inni znani szefowie kuchni, którzy w ramach projektu „Cook it Raw” przyjechali smakować Suwalszczyznę.


Czy jest coś, co łączy awangardowych szefów kuchni z restauracji ozdobionych po trzykroć gwiazdkami Michelina i panią Teresę, która wyrabia sękacze w przyczepie kempingowej na Wigrach? Czy René Redzepi z kopenhaskiej Nomy, po raz trzeci uznany za najlepszego kucharza świata, może mieć coś wspólnego z panem Karolem, jednym z ostatnich młynarzy na Suwalszczyźnie, mielącym ziarno w młynie ręcznie wykonanym przez jego ponad siedemdziesięcioletniego ojca?

Czy Albert Adria, niegdyś z kultowej restauracji elBulli, a dzisiaj z barcelońskiej Tickets I 41°, to zupełnie inny kulinarnie biegun, niż pszczelarz spod Puńska, bachanowski producent serów lub piekarz z Bargłowa? Oraz czy Inaki Aizpitarte, niepokorny Bask szefujący radykalnie nowatorskiemu, paryskiemu bistro Chateaubriand, znalazłby wspólny język z panem Markiem wędzącym ryby w Czerwonym Folwarku lub panią Krystyną z Oklin, która podjęła się wykonania tradycyjnego, ponad dwudziestokilogramowego kindziuka, jakiego na Suwalszczyźnie nie robiono od pół wieku? Odpowiedzi są tylko dla wtajemniczonych.

"Make hummus not war", reż. Trevor Graham, Australia, ‘77

„Make Hummus Not War” w reżyserii australijskiego podróżnika i dokumentalisty Trevora Grahama zaczyna się podobnie, jak setki innych filmów i relacji telewizyjnych z obszaru objętego konfliktem izraelsko-palestyńskim: od obrazów wybuchów i walk ulicznych. Szybko jednak reżyser rezygnuje z tej tematyki i kieruje swe kroki do klimatycznych małych knajpek i rodzinnych restauracyjek na ulicach Jerozolimy, Beirutu, Tel Avivu i Nowego Jorku, rozbrzmiewających dźwiękami lokalnej muzyki i pachnących zatarem, szafranem i curry, by w pełen uroku i bezpretensjonalnego poczucia humoru sposób pokazać, że pokój ponad podziałami jest możliwy. Właśnie przy stole.

"Smakując Północ", reż. Pierre Deschamps, Dania, ‘52

Kopenhaska Noma to jedna z najlepszych restauracji na świecie. Rene Redzepi, szef kuchni Nomy, zorganizował spektakularne wydarzenie kulinarne, na które zaprosił kolegów po fachu.
W kuchni spotkało się 15 cenionych szefów kuchni, którzy wspólnie posiadają 20 gwiazdek Michalina. Wśród gości znaleźli się m.in. Alain Passard, Carlo Cracco i Massimo Bottura. Mistrzowie spędzili w Nomie dwa dni, podczas których mieli zorganizować przyjęcie pełne dań rozpływających się w ustach. Jednak zostały im narzucone pewne reguły. Każdy z nich miał przyrządzić potrawę, która reprezentowałaby jego spojrzenie na duńską kuchnię, wykorzystując jedynie lokalne produkty. Na przyjęcie zaproszono także krytyków kulinarnych, piszących do takich tytułów, jak "Le Figaro", "The Time Magazine", włoski "GQ", szwedzki "Gourment Magazine" czy "Harpers Bazar". Uchodzą oni za "postrach restauratorów" na całym świecie. Ich zadaniem była ocena pracy mistrzów. Zaserwowane potrawy przekroczyły oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy.



Partnerem pokazu jest kanał KUCHNIA+